Sebo - 25 Şubat 2010

Alıntı (Facebook. Cebrail TEMEL 24 Şubat 2010

Kız arkadaşımda MS hastalığı var. Evlenmeyi düşünüyorum. İleride çocuklarımız olursa onlarda da olur mu ya da hastalık bana bulaşır mı? H.Tok-Tarsus

MS (genelde emes olarak okunur) diye kısaltılarak bahsedilen hastalığın tam ismi Multiple Sclerosis`tir. MS, insanda sinir sistemini etkileyen, kronik bir hastalıktır. Bu hastalık sonucu kişi fiziksel olarak engelli hale gelebilir ama bu durum mutlaka böyle olacak diye bir kural da yoktur. İnsanlara boş umutlar vermek ne kadar sakıncalı ise, yersiz endişelere sevk etmek de aynı şekilde yanlıştır. Benim de takibine katkıda bulunduğum birçok MS`li hastam yıllardır yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürmektedir. Bugün için MS`i tamamen iyileştirecek bir tedavi yoktur ama tıp dünyası uygun ilaç ve iyileştirme metotları ile belirtileri giderebilmekte, hastalığın gidişini yavaşlatmakta ve hastalar üretken bir yaşam sürmektedirler.

GENLERİN ROLÜ ÇOK AZ

MS`in kalıtsal olduğuna dair kuvvetli delil bir yoktur. Fakat oluşumunda genlerin az da olsa rolleri olabilir. Anne ya da babası MS olan bir çocukta hastalığın görülme riski yüzde 2 civarındadır. Size ise kesinlikle bulaşmaz. Bildiğiniz gibi sinir sistemi, tüm vücudu sinir hücrelerinden oluşan bir haberleşme ağı ile sarar ve ilettiği mesajlar ile dokunma, koklama, görme, duyma, düşünme gibi işlevler gerçekleşir. Aynı zamanda konuşma, yürüme, nefes alma gibi kas fonksiyonları da yerine getirilir.

ERKEKLER DAHA ŞANSLI

MS`de haberleşmeyi sağlayan elektriksel iletide bozukluklar ortaya çıkar. Bu bozukluk sonucu yukarıda kısaca tarif edilen sinir sisteminin işlevlerinde aksaklıklar meydana gelir. Hücrelerdeki hasar her ne kadar vücut tarafından tamir edilmeye çalışılsa da, bu süreç yıkımdan daha yavaş işler. İlk belirtilerini gençlerde vermeye başlayan MS kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülür. En sık görülen erken belirtiler; karıncalanma, uyuşukluklar, denge kaybı, yürüme bozukluğu, bir ya da daha fazla uzuvda güç kaybı, bulanık ya da çift görmedir. Hasarın bulunduğu sinir dokusu nerelere ileti yapıyorsa oraya dair şikayetler ortaya çıkabilir. Evlenmeyi düşünen MS`li çiftler hastalığın ne olduğunu ve nasıl seyrettiğini mutlaka bilmelilerdir. Fakat evlenme kararını size aldıracak olan birbirinize karşı hissettiğiniz sevgidir.
Dr. Eren Eroğlu

İngiliz bilim adamları lösemiyi tedavide kullanılan bir ilacın, kısaca MS olarak bilinen multiple sclerosis hastalığının etkilerini azalttığını açıkladı

İngiliz bilim adamları lösemiyi tedavide kullanılan bir ilacın, kısaca MS olarak bilinen multiple sclerosis hastalığının etkilerini azalttığını açıkladı.

Cambridge Üniversitesi`ne bağlı araştırmacılar Alemtuzumab adlı ilacın, MS hastalarının geçirdiği krizlerin sayısını azalttığını açıkladılar. İlacın beyin hücrelerini onardığı ve multiple sclerosis hastalarının bazı fiziki yetenekleri kazanmalarına yardımcı olduğu belirtildi.

Araştırma heyetinin başkanı Doktor Alastair Compston, ilacın, MS hastalarının krizlerini, şu anda kullanılan ilaçlara kıyasla yüzde 74 oranında azalttığını da belirtti.

Alemtuzumab adlı ilaç şu anda klinik araştırmalardan geçiriliyor. Ancak bazı doktorlar ilacın bugüne kadar MS hastaları için en önemli ve en umut verici tedavi olacağını söylüyor.

Bununla birlikte bazı doktorlar da ilacın zehirli etkilerine işaret ederek, MS hastaları için yaygın olarak kullanılmadan önce, güvenliği açısından daha fazla bilgi gerektiğini vurguluyor.

DEVAMINI OKU >> MS_Evlilik…Gen…

Sebo - 04 Şubat 2010

Despot’un Sarayı Kütüphane Olacak

AYVALIK 31.01.2010 13:29

Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Türsab) Başkanı Başaran Ulusoy ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, Alibey Adası’ndaki Despot’un Sarayı Olarak Bilinen Eski Öksüzler Yurdunun Kendilerine Tahsis Edilmesi İçin Girişim Başlattıklarını Söyledi.

despotun_sarayiAyvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve yönetim kurulu üyelerinin, Alibey Adası’ndaki Despot’un Sarayı olarak bilinen eski öksüzler yurdunun kendilerine tahsis edilmesi için girişim başlattıklarını söyledi.

Türközen, “TÜRSAB, bina için tahsis talebinde bulundu. Gerekli izinler alındığında bu tarihi yapı, TÜRSAB tarafından restore edildikten sonra Cumhuriyet Kütüphanesi olarak kullanılacak” dedi.

Tarihi binanın yıkılmaya yüz tuttuğunu anlatan Türközen, “Bakımsızlığına rağmen hala görkemli ve göz alıcı olan Despot’un Sarayı, adanın görülmesi gereken yerlerinden biridir. Biz yaşatılması ve korunması için elimizden gelenin daha fazlasını yapmaya hazırız” diye konuştu.

İşte öyküsü

Rum-Ortodoks Kilisesi’nde papazdan sonra gelen üst rütbeli kişilere verilen despot adı bina bütünleşmiştir. Sarayı, Midilli Despotu Agaqhonikeios Grhgorios, 1862 yılında, yöreye özgü sarımsak taşından yaptırdı. Yunanistan’ın bağımsız devlet olduğu 1830’lu yıllarda Grhgorios, Rum halkının kiliseye bağışladığı paralarla, doğum yeri olan Alibey Adası’nda bu rahat bir yaşam sürdü. 1877’de baskın yapan korsanlar Despot’u öldürdü, bir rivayete göre evdeki altın ve gümüş kupalarla 15 bin Osmanlı lirasını alarak kaçtı. Despot, Taksiyarhis kilisesinin apsisi dışında gömüldü. Osmanlı Devleti, Sine Kilisesi’nden Despot’un Sarayı’nı satın alarak hükümet binası olarak kullandı. Yapı, 1921’de öksüzler yurdu oldu. Yurt 1980’de yeni binaya taşındı. Despot’un Sarayı, kaderine terk edildi, definecilerin ve evsizlerin uğrak yeri oldu.

DEVAMINI OKU >> Despot’un Sarayı