Ayvalık’lı Yazara Okuyucu Jesti – Balıkesir

10 Ocak 2010 Pazar 11:49                                Ahmet_YorulmazSuat SALGIN

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin ülke ve dünya genelinde tanıtılmasında büyük emeği geçen Ayvalık’lı yazar Ahmet Yorulmaz’ın isminin ilçede ki bir cadde ve sokağa verilmesi için yoğun bir kampanya başlatıldı.

BALIKESİR (İHA) – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin ülke ve dünya genelinde tanıtılmasında büyük emeği geçen Ayvalık’lı yazar Ahmet Yorulmaz’ın isminin ilçede ki bir cadde ve sokağa verilmesi için yoğun bir kampanya başlatıldı.

İlçede yaşayan ve şimdiye kadar pek çok kitabı yayınlanan, pek çok çeviriyi kitaplaştıran ünlü yazar Ahmet Yorulmaz’ın isminin bir cadde veya sokağa verilmesi için okuyucuları, dostları ve kendisini tanıyan Ayvalık’lı vatandaşlar internet ortamında çeşitli sitelerde oluşturdukları gruplarla yoğun bir kamuoyu oluşturma çalışmalarına başladılar. Ayvalık’ın sevilen isimlerinden ev hanımı Fatma CavluFatma_Cavlu tarafından başlatılan kampanya, sanal ortamda Ayvalık sevdalıları arasında büyük bir ilgi gördü.

Facebook isimli sosyalleşme sitelerinde kurulan guruplarla yoğunlaşan talebin, imza kampanyası ile destekleneceği belirtilirken, özellikle ilçe dışında yaşayan Ayvalıklıların ilçede halen daha kitap ve çevirilerle uğraşan ünlü yazarın isminin mutlaka ilçede ki bir cadde ya da sokağa hatta Ayvalık’ta kurulacak yeni bir kütüphanede ebedileştirilmesi isteniliyor.

“ YAŞAYAN DEĞERLERE SAHİP ÇIKALIM”

Facebook ve birçok internet sitesinde Ayvalık’ta halen daha yaşayan değerlerin ölümünden sonra değil, yaşarken isimlerinin ölümsüzleştirilmesinden yana olduğunu belirten ev hanımı Fatma Cavlu, başlattığı ve kısa sürede büyük bir yelpazeye yayılan kampanyası için, “Ayvalıklı bir vatandaşım. Ayvalık’ın tarihi ve kültürel değerlerinin sonsuza kadar yaşatılması çalışmalarını yürekten destekliyorum. Dünyanın cennet köşelerinden ilçemizin tanıtılmasında ve ilçede önemli eserler bırakanların yaşamları boyunca hak ettiği değeri hayattayken görebilmeleri gerektiğini düşünenlerdenim. Ülke genelinde ve dünyaca ünlü Ayvalıklı yazarımız Ahmet ağabeyimizin de bunu hak ettiğine inanıyorum. Kitaplarıyla ve çevirilerinin yanı sıra makaleleriyle halen daha okuyucularına engin bilgileriyle ışık tutan yazarımızın adının ilçemizde ki onun adına yaraşır bir caddeye, sokağa hatta bir kütüphaneye isminin verilmesini istedim. Bu düşüncemi internet ortamında ortaya koydum. İnanılmaz bir destek geldi. Bir anda facebook ve çeşitli internet sitelerinde bu düşüncem hayat buldu. Meğer ne kadar da çok insan yazarımız Ahmet Yorulmaz’ın bunu çoktan hak ettiğine inanıyormuş” diye konuştu.

İlçenin özellikle en yoğun nüfusunun yaşadığı Aliçetinkaya Mahallesinde ki bazı cadde ve sokaklara Üveyik Sokak, Güvercin sokak gibi isimlerin verilmiş olduğunun altını çizen Fatma Cavlu, “Oysaki bu isimler yerine Ayvalık’a emeği geçmiş ve gerçek değerler olan insanların isimlerinin bu cadde ve sokaklara konulması çok şık olacağını düşünüyorum. Bu düşünceye sahip olan ve şimdiye kadar binlerce kişiye ulaşan kampanyaya destek veren insanlarımız da benim gibi düşünüyorlar” dedi.

Bu amaçla öncelikle Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen ve Belediye Meclis üyelerine bu talebimizi bir dilekçe ile sunacağını ifade eden ev hanımı Fatma Cavlu, gerekirse ilçe genelinde başlatacağı imza kampanyası ile bu düşüncenin mutlaka değerlendirilmesine çalışacağını kaydetti.

BAŞKANIN İSTEĞE SICAK BAKMASI BEKLENİYOR

Öte yandan, ilçede yaşayan vatandaşların çok büyük kısmı Ayvalık Belediyesi’nin bu talebe sıcak bakacağını ve mutlaka ilk Belediye Meclis toplantısında bu kararın çıkacağına neredeyse kesin gözüyle baktıklarını belirtiyorlar.

Ayvalık’ı Gezerken (monografi), Ayvalık’ta İz Bırakanlar, Ayvalık’tan Cunda’dan, Girit’ten Cunda’ya, Kuşaklar ya da Ayvalık Yaşantısı (Roman), Portreler, Savaşın Çocukları ve Cunda Yolu Ayvalık’tan Geçer adlı kitapların yazarı Ayvalıklıların çok sevdiği, sempatik yazar Ahmet Yorulmaz’ın henüz haberinin olmadığı bu kampanya için ne düşüneceği merakla beklendiği belirtildi.

Ayvalık’ta doğan, İzmir, İstanbul ve Ayvalık’ta gazetecilik yapan Ahmet Yorulmaz, ilçede ancak sekiz ay yaşatabildiği bir gazete çıkarttıktan sonra, 1963′te Geylan Kitabevi’ni kurdu. 33 yıl aralıksız kitapçılık yaptıktan sonra, yazabilmek ve çevirebilmek amacıyla emekli oldu.

Yazar Ahmet Yorulmaz’ın, şimdiye kadar onlarca kez baskı yapan kitaplarının dışında, Üçüncü Düğün Çelengi- Kostas Tahçis, Bomba Nurettin- Stratis Çirkas, Eski Tüfekler-Menis Kumandareas, Üçlü Bir Aşk Hikayesi-Vasilis Vasilikos, Eski Selanikliler- Kostas Tomanas,

Konuşmayan Su- Despina Tomazani, Post Avcısı- Stratis Mirivilis, Tombik ile Zıpzıp-Ellis Aleksiyu gibi çevirilerinin yanı sıra, Öldürülenin Eli ve Mucizeler Avlusu adlı iki tanede sahne oyunu kitapları bulunuyor.

Taglar: , , ,

YORUMLAR KAPALI.